środa, 25 lipca 2012

Przygotowania do wesela

O czym warto pamiętać.

Niedawno bo 21 kwietnia 2012 miałem własne wesele. Więc wiem dokładnie przez co przechodzicie. Najważniejsze tematy na które warto zwrócić uwagę znajdziecie poniżej.

1. Kościół i nauki przedmałżeńskie.
Ten temat jest w dużej mierze uzależniony od indywidualnych wymagań danej parafii. W niektórych kościołach jest mniej papierkowej roboty w innych więcej. Niezmienna jest potrzeba załatwienia:
- aktu chrztu,
- aktu bierzmowania,
Oba znajdziecie w księdze chrztu, która znajduje się w biurze parafialnym tam gdzie mieliście chrzest. Jeśli wasze wesele jest w tym samym miejscu co ślub nie ma problemu z załatwianiem.
- Nauki przedmałżeńskie:
Osobiście załapaliśmy się jeszcze na stary system czyli 7 spotkań + poradnia rodzinna chyba 4 spotkania z imitacją egzaminu i to wszytko. Obecnie trwa to trochę więcej, jednak można zrobić do w dowolnej parafii. Są takie które organizują nauki w jeden tydzień wieczorami, lub spotkania raz w tygodniu. Moja rada jest taka. Warto się tam przejść. Znajdziecie na forach tematy poświęcone załatwianiu świstka z nauk, czy poradni za pieniądze, ale nie warto. Zdobędziecie trochę wiedzę na temat związku, która się wam przyda. 
- Rezerwacja terminu ślubu im wcześniej tym lepiej w moim przypadku było to 8 miesięcy wcześniej więc wpisano nas do księgi i 3 miesiące przed ślubem zgłosiliśmy się i dostaliśmy instrukcję które papiery należy załatwić (większość dostarczyliśmy miesiąc przed ślubem, jednak nie pamiętam jaki ale dowieźliśmy w dniu ślubu i też było dobrze)
- Oczywiście wymagane są dwie spowiedzi tydzień(lub miesiąc) przed i dzień przed ślubem z pisemnym potwierdzeniem
- No i oczywiście świadectwo z oceną z religii :)
- Koszty ślubu. Byłem przekonany, że będzie to droga sprawa około 1000zł lub więcej bo takie wiadomości znalazłem na forum. Okazało się jednak, ze wiedza z forum,  a życie to znowu dwie inne sprawy. Zapłaciliśmy o wiele mniej. Dodatkowy ksiądz spisał z nami cały scenariusz ślubu,  zajął się dekoracjami, organistką i był bardzo pomocny podczas mszy gdzie zestresowani siedzieliśmy na samym froncie i czasami dawał nam znaki co robić, więc niepotrzebnie się stresowaliśmy. 

2. Dom weselny, restauracja, sala
Wybór lokalu, w którym chcecie mieć wesele to trudna sprawa. Opisywałem w temacie "koszmarna sala weselna" przypadek jaki mnie spotkał, a teraz okazuje się, ze w sierpniu będę tam niestety grał po raz kolejny. Trudno zamiast kawy kupię sobie melisę i dla odstresowania będę popijał ze smakiem.
- umowa z restauratorem:
Każdy napisze wam, że warto przeczytać co podpisujecie. Więc oto kilka innych wskazówek:
- odpłata za jednego gościa weselnego. Mamy podaną kwotę np. 150zł za osobę bez poprawin. Jeśli tylko tyle napisano oczywiście dołączając do tego menu, Jeśli w waszej umowie jest tylko tyle to wszystko ok. Natrafić można np. na podpunkt stwierdzający, ze cena może ulec zmianie, nie ze względu na wybrane potrawy, czy inne czynniki tylko z powodu tak zwanych "rosnących cen, czy inflacji". Jeśli jesteś przedsiębiorcą i to czytasz. To pamiętaj, że dotyczy cię ryzyko gospodarcze inflacja to powiedzmy 4% rocznie. Natomiast umowy, które widziałem były tak napisane, że młodzi na koniec płacili 25% więcej za osobą. Pamiętajcie, że umowa to umowa  sami nie chcieli byście być w skórze waszych klientów. 
- opłaty dodatkowe. Mogą się pojawić, za np. dodatkowy stolik z alkoholem, fontannę czekolady, pokrowce na siedzeniach itd. Pojawiają się natomiast dziwne pomysły na wyłudzanie opłat np. 300zł za to, że dzieci będą mogły korzystać z ogródka.
- opłaty za obsługę (DJ, zespół, kamerzysta, fotograf), czy będzie dla nich dodatkowy stolik i ile musicie zapłacić za nich.
- czy na pewno wasze wesele będzie na tej sali, o której rozmawiacie. Zdarza się, że lokale mają dwie lub więcej sal i przyjmują wasze jako pierwsze obiecując wam piękną, klimatyzowaną salę z wyjściem na taras i w ogóle super sprawa, a potem pojawia się inne większe wesele i niestety musicie bawić się na małej ciasnej salce na poddaszu wymienionej restauracji. 

3. Umowa z DJ, czy zespołem
Temat szerzej omówiony w temacie "umowa z DJ-em". Jednak przypomnę najważniejszą kwestię. Wystrzegajcie się tak zwanej umowy przedwstępnej, która nic wam nie gwarantuje. 

4. Kamerzysta
Warto ocenić ich pracę oglądając jakość ich prac. Dźwięk na płycie jest bardzo ważny i dlatego warto sprawdzić jego nagrania z kościoła (bo tam czasami ciężko coś zrozumieć jak żle nagra) oraz muzykę i głos prowadzącego na sali. Jeśli realizacja jest dobra to znaczy, że zna się facet na rzeczy i ma dobry sprzęt (mikrofon zewnętrzny pojemnościowy). Bardzo często spotykam się z kamerzystami, którzy mają cyfrowe rejestratory dźwięku, które podpinają do miksera waszego prezentera muzycznego daje to jakość dźwięku nieporównywalnie lepszą niż mikrofon. 
Kamery są do siebie bardzo podobne i na pierwszy rzut oka trudno ocenić, czy kamerzysta jest dobry i korzysta z profesjonalnej kamery, czy zakupił ją za 1200zł w mediamarkcie i tylko wygląda profesjonalnie. Jak je odróżnić? Prosta sprawa tandetne kamery mają słabą czułość i potrzebują bardzo dużo światła aby w ogóle móc coś nagrać. Przez to pojawiają się kamerzyści z halogenami na statywach. Trzymajcie się od nich z dala. Będą wam tłumaczyć, że to jest potrzebne i szukać argumentów, które laikowi wydają się bardzo słuszne. Niestety nie mają racji. Wesele musi mieć swój klimat nie po to wasz DJ przywozi wywrotkę oświetlenia, żeby było na parkiecie jasno i biało od halogenów kamerzysty. Dobra kamera potrafi nagrywać nawet w zupełnej ciemności i profesjonalny kamerzysta oddaje klimat waszej imprezy to jak sala wyglądała (płonące świece, przyjemny półmrok rozświetlany kolorowymi lampami itd.). Cienki natomiast sprawia, że klimat zabawy sie psuje przez zbyt ostre światło.

5. Fotograf.
Bardzo podobna sprawa. Zdjęcia wielu próbuje robić, jednak nie każdy potrafi. Pracowałem z licznymi mniej, lub w cale nie utalentowanymi fotografami. Zdarzali się też zawodowcy. Amator jak tylko zobaczy zgaszone światła i trochę dymu z wytwornicy zaraz panikuje i narzeka, że zdjęcia mu nie wychodzą. Zawodowiec natomiast dopasowuje siebie i swój sprzęt do panującej sytuacji, on robi reportaż, a nie sztywne pozowane zdjęcia. Oddaje klimat taki jaki był naprawdę i o to chodzi. Jak wyglądają dobrze zrobione zdjęcia w egipskich ciemnościach można znaleźć na mojej stronie www.djdamian.pl

6. Samochód do ślubu
Informacje znajdziecie w tym artykule

W przyszłości postaram się ten temat rozbudowywać. Bardzo pomogły by mi wasze pytania. 

7. Przypomniałem sobie o niezbędnym koszyku ślubnym. Powinien zawierać podstawowe kosmetyki, mały zestaw krawiecki, tabletki na ból głowy i inne, lakier do włosów itd. Zresztą wystarczy zapytać kobiety co jej zdaniem jest niezbędne i będziecie mieli gotowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz