piątek, 20 lipca 2012

Nagłośnienie na wesele

Ten post rozjaśni trochę spojrzenie na "profesjonalny" sprzęt nagłaśniający. Po przeczytaniu tej treści łatwiej będzie wam ocenić jakość usług oferowanych przez zespoły, czy dj-ów. Zacznijmy może od tego co to jest profesjonalne nagłośnienie. Dla każdego jest to co innego. Dla chłopaka, który na osiemnastkę dostał trochę kasy i kupił sobie takie kolumienki jest to szczyt marzeń, bo nic lepszego w życiu nie słyszał ani nie widział.
Częstym błędem popełnianym przez młodocianych DJ-ów jest kupienie mocnych kolumn np. 300w sztuka przy 8 Ohm i napędzanie ich domowym wzmacniaczem np. 40W przy 8Ohm. Jeśli jest to wzmacniacz podpięte to kolumny ze zdjęcia, to zapewniam, że wrażenia akustyczne będą tragiczne.
Bardzo podobnie wyglądają te kolumny:
Wyglądają standardowo, czyli całe czarne, z uchwytami i mają logo LDM. Są to dobre głośniki średniej klasy wystarczające dla niewymagających odbiorców. Grają dobrze w standardowych warunkach. Są dość odporne na sprzężenia i powinny wystarczyć na pokrycie 60 -80 osobowej publiczności.
Kolejne paczki to moje głośniki
FBT  ProMaxX 12a 600W RMS + 300W RMS 133dB SPL Processed Active Speaker
Nie tylko wygląd zewnętrzny tech paczek jest nowoczesny. Zastosowana technologia to na dzień dzisiejszy wysoka półka sprzętowa. Ich moc jest ogromna 900W aktywnej kolumny to o wiele za dużo jak na potrzeby zwykłego weselnego dj-a mają niesamowitą rezerwę mocy i są praktycznie nie sprzęgane. Przez dwanaście alt pracy zawodowej grałem na wielu sprzętach i nie raz zmieniałem nagłośnienie. Poświęciłem tym razem wiele czasu na wyszukanie tak wyczesanego nagłośnienia jakie oferuje firma FBT. W tym, że dokonałem dobrego wyboru utwierdza mnie procesor umieszczony w tylnym panelu kolumny. Za jego pomocą można dopasować brzmienie kolumny do warunków w jakich przyszło jej pracować. Ponadto grają bardzo dynamicznie, czysto i soczyście.

Często, zdarza się, że bardzo dobre firmy kojarzone z wysokiej klasy sprzętem wypuszczają buble, które są cienkie i jedyne co jest w nich dobre to logo na przednim panelu. Przykłady Meckie Thrump, RCF ART i wiele innych. Nazwa Meckie od lat kojarzy mi się z czymś innym niż kolumny kosztujące 1000zł i grającej jakby kosztowały 600zł.

Głośniki szerokopasmowe to nie wszystko. Do dobrego nagłośnienia należy również podpiąć kolumnę niskotonową (bas) Obecnie sam poszukuje rozwiązania dla siebie więc opiszę wszystko dopiero po zakupie. W tej chwili używam jednego sub-a 15" firmy HK Audio. Jestem z tego średnio zadowolony i pewnie skończy się inwestycją w kolumnę FBT Promax SA15" 1200W





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz